۵ مرحله اصلی مدیریت پروژه

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۱ کد خبر: ۴ مقالات علمی در مورد مدیریت پروژه
تعداد بازدید:۱۵۶۹
مدیریت پروژه در حوزه های مختلف از آغاز تا اتمام را میتوان به پنج مرحله کلی تقسیم کرد. شناسایی و درک ایده اولیه و موضوع پروژه مرحله نخست و اتمام پروژه مرحله نهایی است.

مراکز علمی و تخصصی، مدیریت پروژه را به‌کارگیری دانش، مهارت، ابزار، تکنیک و منابع لازم در راستای کسب یک هدف مشخص می‌دانند. به طور معمول فرآیند هدایت و کنترل یک پروژه از آغاز تا پایان را می‌توان به پنج بخش اصلی تقسیم کرد:

 

۱. درک و فهم پروژه و نقطه شروع

ایده آغازین پروژه باید به‌دقت بررسی شود تا مشخص شود که آیا به طور کلی این موضوع به نفع سازمان و گروه است یا خیر. در این مرحله تیم تصمیم سازی، پروژه و ایده آن را شناسایی کرده تا دریابند که آیا این ایده قابل اجرا هست یا خیر.

 

۲. تعریف پروژه و برنامه‌ریزی 

مرحله دوم به طرح پروژه، بخش‌بندی و حوزه‌بندی آن اختصاص می‌یابد. مکتوب کردن جزییات پروژه در این مرحله به اجرای آن کمک خواهد کرد.  در این مرحله، گروه باید پروژه را اولویت‌بندی نماید، بودجه را ارزیابی و برای پروژه برنامه‌ریزی کند و تصمیم بگیرد که چه منابعی برای اجرای آن مورد نیاز است.

 

۳. راه‌اندازی و اجرای پروژه 

در این مرحله و پس از تعریف و ارزیابی دقیق پروژه از سوی مدیران، وظایف در میان گروه توزیع شده و گروه به مسئولیت‌های خود کاملا آگاه است. در اینجا زمان مناسبی است تا اطلاعات مرتبط با پروژه گردآورده شود.

 

۴. اجرا و کنترل پروژه 

مدیران پروژه در این مرحله وضعیت کلی پروژه را بررسی و میزان و درصد پیشرفت آن را با طرح واقعی و اولیه مقایسه می‌کنند. در این مرحله مدیران پروژه، برنامه‌ها و طرح‌های لازم را تنظیم کرده تا دریابند چه اقدامی مورد نیاز است انجام شود تا پروژه در مسیر اصلی و درست آن قرار گیرد و به پایان رسد.

 

۵. اتمام پروژه 

پس از اینکه وظایف مورد نظر پروژه انجام شد و مشتری نتایج و برآیند آن را تائید کرد، نیاز است تا ارزیابی نهایی از سوی مدیران صورت پذیرد و بدین ترتیب موفقیت پروژه در سابقه مدیران و سازمان ثبت شود.

 

در پایان باید گفت که فرآیند مدیریت پروژه از یک حوزه به حوزه دیگر متفاوت است، اما مراحل فوق اغلب در تمام رشته‌ها وجود دارد. هدف از اجرای یک پروژه به طور معمول، ارائه یک محصول، تغییر یک مسیر و روش و حل یک مشکل در راستای منافع سازمان است.

 

کلید واژه ها: مراحل مدیریت پروژهنرم افزار مدیریت پروژهمدیریت پروژه آنلاینکنترل پروژه


۵ رای

نظر شما :